Opony całoroczne – godzenie się na kompromisy?

Opony całoroczne – godzenie się na kompromisyJeszcze kilka lat temu opony całoroczne były zaniedbywane przez producentów, którzy skoncentrowali się na rozwiązaniach sezonowych. W rezultacie ogumienie uniwersalne nie zapewniało przyczepności i trakcji, latem zaś zwiększało zużycie paliwa oraz generowało spory hałas. Wtedy stanowisko sceptyków miało sens, zaś zmiana opon z letnich na zimowe i odwrotnie, nawet w przypadku kierowców, którzy większość czasu spędzają w mieście było uzasadnione. Dziś jest już nieco inaczej. Obecnie z samochodu korzystają nie tylko profesjonalni i wymagający kierowcy, którzy rocznie robią kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, ale również osoby, korzystające z pojazdu sporadycznie i nie potrzebujące wyspecjalizowanego ogumienia.

Nowoczesne opony całoroczne są w stanie w niektórych warunkach dorównać oponom sezonowym. To ogromny postęp technologiczny szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę niemal nierealne wymagania, jakie stawiane są przed takim ogumieniem. O ile opony zimowe mają zachowywać swoje właściwości zimą, przy niskich temperaturach oraz w kiepskich warunkach pogodowych, letnie mają zapewnić świetną przyczepność w wysokich temperaturach oraz podczas deszczu, tak opony całoroczne muszą „ogarnąć” wszystko.

W praktyce oznacza to, że opona całoroczna musi mieć świetne właściwości jezdne w zakresie temperatur od -20 do +30, powinna poradzić sobie w błocie pośniegowym, podczas wiosennej mżawki czy też jesiennej burzy. Czy obecna technologia na to pozwala? Nie do końca, dlatego też jasnym jest, że idealna opona całoroczna nie istnieje. Są za to opony, przy projektowaniu których producent zdołał zachować idealny kompromis. Jest na rynku kilka modeli, które posiadają świetne parametry. Ba! Niektóre cechy w testach wypadają lepiej, niż w przypadku dedykowanych opon letnich lub zimowych. Może to być krótsza droga hamowania, lepsza przyczepność na mokrym lub trakcja podczas jazdy po śniegu. Mowa między innymi o modelach Michelin CrossClimate+, Nokian WeatheProof czy też Goodyear Vector 4Seasons G2. Warto mieć to na uwadze i wybierając oponę całoroczną zdecydować się na taką, w której pożądana przez nas cecha prezentuje się najlepiej.

Sprawdź promocyjne ceny opon:


Losowe Dowcipy:

Sprawdź okazje:Po mszy z kościoła wychodzą dwie staruszki i rozpoczynają rozmowę.

Po mszy z kościoła wychodzą dwie staruszki i rozpoczynają
rozmowę. Pierwsza mówi:
– Pani, ta dzisiejsza młodzież to taka niewychowana, a jak
się ubierają, co na głowach mają z jednej strony czerwone z drugiej
zielone… straszne.. Na to druga:
– Pani, to jeszcze nic. Wczoraj wieczorem wracam od wnuczki
i wchodzę do jednej windy, a do drugiej młoda para. Jeszcze się drzwi
nie zamknęły ich windy, a słyszę: wykręć żarówkę to wezmę do buzi.
Pani – SZKŁO ŻRĄ, SZKŁO ŻRĄ!!

ZOBACZ WIĘCEJ DOWCIPÓW »